Motorlu Araçlarda Yakıt Tüketimi

Motorlu Araçlarda Yakıt Tüketimi

Bir araç alacağımız zaman incelediğimiz bazı özellikler vardır. Bu özellikler bizim gündelik hayatta ihtiyacımızı karşılayacak, bizleri yormayacak ve bizi memnun edecek şekilde olmalıdır. Bu özellikler aracın konforu, dış donanımı ve iç donanımı gibi özelliklerdir. Son zamanlarda dikkat ettiğimiz en önemli özellik aracın iç donanımı olan ve aracın en önemli donanımı motorudur. Motorda ise  motor yakıt tüketimi bizim için bir karar verme noktasıdır.

Motor yakıt tüketimi; aracın büyüklüğüne göre değişmektedir. Örneğin bir motosiklet ile bir otomobilin motor yakıt tüketimi arasında çok fark vardır. Buradan yola çıkarak şunları da söylemek mümkündür; iki otomobil var ve ikisinin de ağırlıkları farklı fakat motorları aynı, bu durumda aynı motor olmasına rağmen otomobillerin motor yakıt tüketimleri çok farklıdır. Çünkü motor yakıt tüketimi ağırlığa farklıdır. Motor yakıt tüketimi için bu durumdan çıkarılacak sonuç motorun taşıdığı ağırlık arttıkça motor yakıt tüketimi artar.

Motor yakıt tüketimini artıran tek sebep ağırlık durumu değildir elbette. Motor yakıt tüketimi durumu motorun fiziki özelliklerine ve sürtünen parçaların kolay hareketlerine de bağlıdır. Motor yakıt tüketiminin az olması için motorda kullanılan yağın tam ve kaliteli olması şarttır. Ayrıca son zamanlarda kullanılan motor teknolojileri sayesinde sürtünme katsayısı düşürülerek motor yakıt tüketimi oldukça azaltılmaya çalışılmaktadır. Motor yakıt tüketimi motorun verdiği güç ile de doğru orantılıdır. Yani motor çok güç üretiyorsa motor yakıt tüketimi artar. Motor hacmi ile de motor yakıt tüketiminin alakası çoktur. Motor silindir hacminin fazla olması motorun çalışmasını ve fazla güç üretmesini sağlayacağı için motor yakıt tüketimi artar.

Fakat ağırlıkla motorun orantısını hesaba katmak gereklidir. Biraz daha açacak olursak ; bir tonluk bir araba da bin altı yüz silindir hacmine sahip bir motor varsa bu araca beş yüz silindir hacmine sahip bir motor kullanılırsa motor yakıt tüketimi artar. Motor yakıt tüketimini azaltmak için bakımlarını tam ve eksiksiz yaptırın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*