Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Öncelikle yakıt çeşitlerini ve bunlar hakkındaki bilgilere egemen olunmalıdır ki, kullanmış olduğumuz yakıtlarla ilgili nasıl yakıt tasarrufu yapabileceğimizi öğrenmemiz gerekir. Yakıtlar katı yakıtlar, sıvı yakıtlar, gaz yakıtlar olmak üzere parçalara ayrılmaktadır.

Bunların yanında muhtelif biçimde sayabileceklerimiz arasında antrasit, linyit, kok, briket, odun, odun kömürü, hava gazı, akaryakıtlar, gaz yağı, mazot, benzin, bütan gazı çeşitleriyle gündeme gelmektedir. Günümüzde en çok kullanılan ve sıvılar arasında yer alan benzin akar yakıtından tasarruf edebilmeyi her sürücü arzu etmektedir. Bunun için yokuşlarda araçlarının viteslerini boşta tutmaları da bir çeşit yakıt tasarrufu için yapılabilecek olan işlemler arasındadır. Elbet yalnızca düz vitesli araçlar için geçerli olan vitesi boşa alma işlemi, uygun olmayan zeminlerde gerçekleştirildiği takdirde aracın motoruna zarar verme olasılığını az çok artırabilmektedir. Diğer bir tasarruf etme işlemi ise, araçların benzin deposunu tam doldurmak yerine en fazla yarısını doldurmaktır. Örnek vermek gerekirse, yüz litre yakıt alabilme kapasitesindeki bir araç deposunun en fazla elli litre kadar doldurmakta fayda vardır. Sebebi ise fazladan elli litreyle doldurulmuş olan araç deposu, araca gereksiz yük taşıtma vasfını taşımış olmasıdır. Bagajdaki gereksiz doluluklara yol açan hırdavat malzemeleri gibi yükler neticesinde aracın daha fazla enerji harcaması gerekiyor ki haliyle yakıttan da fazlaca harcamak anlamına geliyor bu olay. Bunlarla sınırlı kalmamasıyla birlikte, daha mantıklı olacağına inandığımız daha az yakıt tüketen araçlar satın almak savunuluyor. Yakıta harcanılan ücretleri bir hesap makinesiyle çıkarılan sonuç, daha az yakıt harcayan araçlarla kıyaslanırsa aradaki paha farkını kapatacaktır. Kullandığımız araçlar hakkında diğer bir tasarruf etme şansı, araca tüp taktırmak dır.

Nitekim günümüz de modern kabul edilen araçlar için tüp taktırmak biraz daha demode kaçsa da, tasarruf edebilme adına gerekli olduğu kullanıcılar tarafından savunulmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*