Yakıt Tüketimi Hesaplama

Yakıt tüketimi Hesaplama

Yeni taşıt sahibi olanların bilmedikleri bir konudur ve yakıt tüketimini kuruş üzerinden yanlış hesaplayanlar vardır. Bu yanlıştır beyler bayanlar. Peki yakıt tüketimi nasıl hesaplanır ? İşte cevabınız.

İlk olarak yapmanız gereken depoyu tamamen doldurmanız. İlk işlemden sonra motoru çalıştırmadan önce kilometre nizi sıfırlıyorsun uz. Eğer sıfırlama imkanınız yok ise depoyu doldurduğunuz andaki kilometrenizi not ediniz. Örneğin not ettiğiniz kilometre 13754 olsun. Daha sonra istediğiniz taktirde benzini azaltmanız gerekiyor. İster hepsini bitirin ister çeyreğini size kalmış. Daha sonra depoyu tekrar dolduruyorsunuz. Pompacıdan fişinizi hesaplamada kullanacağınız için almayı unutmayınız. Hesaplama kısmına geldiniz. Eğer bir önceki işlemde ekranı sıfırlayamadıysanız şuan ekranda yazan kilometreyi direk alınız. Sonra depoyu doldurduğunuzda not ettiğiniz kilometreden son not ettiğiniz kilometreyi çıkartınız ve gittiğiniz kilometreyi elde ediniz. Eğer ilkte sıfırlayamadıy sanız zaten ekranda kilometreyi göreceksiniz. Kilometreyi aldınız ve şimdi yaktığınız yakıt miktarını öğreneceksiniz. Bu miktarda fişiniz de yazıyor olmalı. Burada ödediğiniz paraya değil yakıt miktarına bakınız yani yanında litre yazan yer. Örneğin bizim yaktığımız yakıt miktarı 5,14 litre olsun. Beş liradan fazla yakmışız. Elimizde kilometre ve litre var. Bunu yüz kilometredeki miktara çevirirsek işimiz bitmiş olacaktır.

Bunun için yakıt miktarı çarpı yüz yapıp çıkan rakamı kilometrenize bölünüz. Yani: 5.14×100=514 514/278=1.85 litre. 100 kilometrede 1.85 litre benzin yakmışız demektir. İki litreye yakın bir miktardır. Eğer elimde litre yok, ödediğim miktar ve yakıtın birim fiyatı var diyorsanız, ödediğiniz miktarı litre birim fiyatına bölün, böylece tükettiğiniz yakıtın litresini elde edeceksinizdir. Örneğin depoyu 55 tl’ye doldurmuş , benzin de eğer 5.04 tl ise ; 55/5.04=10.91 litre yakıt tüketmişsiniz demektir. Bunu bulup eğer kilometresi varsa yukarıdaki işleme göre devam edebilirsiniz. Böylece aracınızın ne kadar yaktığını hesapladınız. İşlemimiz bu kadardır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*