YAKIT TÜKETİMİNDE TASARRUF

YAKIT TÜKETİMİNDE TASARRUF

Birçok kişi otomobilinin fazla yakıt tüketiminden şikayetçi olmaktadır.Otomobil alınırken ne kadar yakıt tükettiğine dikkat edilmeli fakat iş işten geçse de bunun da bir çözümü var.

 • Otomobilin ağırlığı,yakıt tüketimini artırır.
 • Gereksiz aksesuar ve modifiyeler,müzik sistemlerine sonradan eklenen bas kutuları yakıt tüketiminin artmasında büyük rol oynar.
 • Klima kuvvetini aracın motorundan aldığı için harcanan yakıtın miktarını çoğaltır.Başta küçük enerji harcıyormuş gibi görünen klima,kullanım süresinin uzamasıyla yakıt açısından büyük kayıplara neden olabilir.Ayrıca klima potansiyeli az olan motorları zorlayarak, tamire gitme ve bakım sürelerini uzatabilir.Hatta ömürlerinin kısalmasına bile yol açabilir.
 • Özellikle lastikler aracın kullanılış tarzını belirleyen en önemli etkenlerden olduğundan,yakıt tasarrufu yapmak isteyenler otomobillerinin lastiklerini özenle seçmelidir.Arabaların lastiklerinin düşük hava basıncına sahip olmaması gerekir.Düşük hava basınçlı lastikler, sürtünmeyi artırarak tekerin dönerken daha çok zorlanmasına dolayısıyla motorun çalışmasının ve direksiyon tepkilerinin azalmasına neden olurlar.Bu nedenle otomobillerde düşük hava basıncına sahip lastikler kullanılmamalıdır.Esasen lastik üreten firmalar düşük hava basıncını dikkate alarak üretim yapıyorlar.
 • Ancak kamyon ve kamyonetlerin açık kasaları yine yakıt tüketimini artırıyor.Bu tür araçlara sahip olanların kamyon veya kamyonetlerinin kasalarını brandalar ile örtmesinin yakıt tüketiminin azalmasında faydalı olacağından söz ediliyor.
 • Motor yağı amaçladığımız tasarrufta büyük yere sahip.Çünkü akışkan özelliğe sahip olan motor yağı,araç parçalarının arasında gezinerek bu parçaların sürtünmesini azaltır.Böylece -azalan sürtünme ile-aracın hareket kolaylığı artırarak yakıt tüketimi değerini düşürebiliriz.Motor yağının aracın kalitesi bakımından bir çok yararı vardır.Konumuzun dışına çıkmamak için bunlardan bahsetmeyeceğim.Motor yağı kullanıldıkça kimyasal yapısı bozulan bir sıvı.Bu nedenle yakıt tasarrufu için, bu sıvının filtresiyle birlikte sık sık değiştirilmesi gerekir.

  Yakıt tasarrufu için başka yöntemler de vardır:

 • Aracın ilk kalkışında fazla zorlanması ve ani kalkışlar yakıt tüketimini artırır.
 • Ayrıca araçlarda önceden üreticiler tarafından belirlenen motor yağı türünün kullanılması ve start-stop sistemli araçlarda bu sistemin kapatılmaması yakıt tüketimini düşürür.
 • Rüzgar direnci yakıt tasarrufunda önemli konulardan biri. Bu yüzden uzun yolculuklarda camlar çok fazla açılmamalı.
 • Ayrıca enjensiyonlu otomobillerde vitesi boşa atmak da tüketimi arttırır.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*